2016. January 15., Friday
Vetéskor átlagosan 40-60 kg/ha nitrogén hatóanyag mennyiséget célszerű Genezis Pétisóval vagy Genezis Ammóniumnitráttal kijuttatni. Folyékony műtrágyázási technológia esetén Genezis Nitrosol alkalmazása javasolható.
Hazánk egyik legelterjedtebb zöldtrágyanövénye a facélia (mézontófű). A faj egyben a világ egyik legtöbb virágport termő növénye, így méhészeti hasznosítása is jelentős. Hektáronként akár 800 kg méz szolgáltatására képes. Hazánkban főként a Nyugat-Dunántúlon termesztik a méhészek, de elvadulva máshol is előfordul. Virágzása kezdetéig takarmánynak is alkalmas, mintegy 20-40 t/ ha zöldtakarmányt képes produkálni. Hazai vetésterülete nem haladja meg a néhány ezer hektárt, de magnak és zöldtrágyának egyre szívesebben vetik. Gyors növekedésű, viszonylag igénytelen növény. Gyökérzete segít a jó talajállapot létrehozásában, valamint segít feltárni a talajok nyers tápanyagkészletét, és megakadályozni a tápanyagok kimosódását. A facélia a középkötött mezőségi talajokat kedveli, de jól terem az átlagos minőségű, jó vízgazdálkodású talajokon is. Hazánkban a szélsőséges területek kivételével a legtöbb szántóföldi termőhelyen eredményesen termeszthető. Vízigénye nem túl nagy, a terméskötésig azonban mérsékelten meleg, csapadékos időjárást igényel.
Legszerencsésebb istállótrágyázott kapások, rostnövények, vagy tavaszi kalászosok utánvetni. Önmaga utáni termesztését lehetőleg kerüljük! Másodvetésű zöldtrágya-, vagy takarmánynövényként bármely korán lekerülő őszi kalászos után vethető. Arra kell csak ügyelni, hogy betakarítás után elegendő idő álljon rendelkezésre a megfelelő talajelőkészítéshez. Nagy mennyiségű szármaradványt visszahagyó és későn lekerülő elővetemény után a szármaradványok forgatás előtti aprítását célszerű elvégezni. Tavasszal a gyors felszíni talajmunkákat kombinátorral és simítóval végezzük el, a vetőágyat közvetlenül vetés előtt, maximum 3-4 cm mélyen készítsük elő! Zöldtrágyaként vagy takarmányként termesztve elégséges egy sekélyebb, 18-20 cm-es tárcsás talajelőkészítés.
Magtermesztési céllal már március végén - április elején el kell vetni a magfogás biztonsága érdekében, míg zöldtrágyának vagy takarmánynak akár augusztus elején is vethető. Méhlegelőnek már áprilisban célszerű megkezdeni a vetést, és 1-2 hetes szakaszolással akár június közepéig folytatni. A hektáronként vetendő magmennyiség termesztési céltól függően 10-15 kg. Magtermesztéskor 12-24 cm-es, zöldtrágyának ill. takarmánynak 12 cm-es sortávolságra vessük!
Zöldtakarmányként való hasznosítás esetén legkésőbb a virágzás kezdetén kaszáljuk!
A mikroelemek közül a bór, a cink, valamint a réz pótlására lehet szükség, ezt a Genezis Mikromix vagy Genezis Pétisol termékcsalád valamely tagjával végzett levéltrágyázással tehetjük meg.
A műtrágya konkrét adagjának számításakor feltétlenül vegyük figyelembe az aktuális talajvizsgálati eredményeket, valamint az esetleges korrekciós tényezőket! Ehhez hasznos megismerni a Genezis Szaktanácsadási Programot, és a Nitrogénművek Zrt. területi szaktanácsadóinak segítségét kérni. Ők a talajminta vételezéstől kezdődően végigkísérik a folyamatot, és bármely növénykultúrára tudományosan is megalapozott szaktanácsot adnak, mellyel hozzájárulnak a költség- és környezetkímélő tápanyagellátáshoz, ezáltal az eredményes és gazdaságos növénytermesztéshez.