Tanuljuk meg a helyes alap- és startertrágyázást!

2025. April 8., Tuesday

Tanuljuk meg a helyes alap- és startertrágyázást!

 

A reálisan elvárható hozamot és termésbiztonságot csak a helyes alaptrágyázás esetén várhatjuk el.A kukorica és a napraforgó vetés előtt kisebb mennyiségben nitrogént, nagy mennyiségben foszfort és káliumot igényel. Így logikus az a technológiai megoldás, hogy a vetés előtt vagy legfeljebb a vetéssel egy időben biztosítjuk számukra a kezdeti fejlődéshez szükséges nitrogén, valamint a teljes igényelt foszfor és kálium mennyiséget. Ez utóbbi két tápelem-igény nagyban változhat nemcsak a hozam, hanem a talaj PK-ellátottságának függvényében is.

 

Sőt egyéb olyan talajtani tényezők is befolyásolják, mint például a kémhatás vagy az agyagtartalom. A nagyobb agyagtartalmú talajok ugyanis jobban, erősebben tudják megkötni a tápelemeket, így csak nehezebben, illetve jóval kisebb mértékben lesznek azok felvehetőek a növények számára, mint egy középkötött vályog vagy egy laza homoktalaj esetében. Ilyen helyzetben érdemes azon elgondolkodni, hogy jó PK-ellátottságú talajon is alkalmazzunk egy kisadagú PK-trágyázást. Ez a 20-30 kg/ha hatóanyag ugyanis úgynevezett „friss foszfor és friss kálium hatás” révén lényegesen javítja a növény foszfor és kálium felvételi esélyét egy nagyobb agyagtartalmú (kötöttebb vagy nagyobb sótartalmú) talajon. Ez a hozamban - hibridtől függően (azok eltérő PK-reakciója miatt) - a kukorica esetén akár 0,8-2,0 t/ha többlettermést is eredményezhet.

A kukorica és a napraforgó tavaszi NPK alaptrágyázására legkésőbb április elején kerüljön sor. A kijuttatott káliumtúlsúlyos NPK alaptrágyák (pl. 0-10-28; 8-16-24) foszfor- és káliumtartalma a kiváló minőségű, vízoldható alapanyagoknak köszönhetően gyorsan felvehetővé válik, így tavasszal kijuttatva is időben hasznosul. Tavaszi kijuttatáskor fontos a gyors oldódás. A kompaktált NPK műtrágyák porózus szerkezettel és nagy fajlagos felülettel rendelkeznek, így könnyebben oldódnak, előbb válnak felvehetővé hatóanyagai a növények számára még szárazabb tavaszokon is. További előnyt jelent, hogy nitrogén- és a káliumtartalmuk 100%-a, foszfortartalmuk legalább 95%-a vízoldható. Ezen felül összetételtől függően tartalmaznak ként, kalciumot és magnéziumot is.

Bár a kukorica és a napraforgó káliumigénye nagyobb, mint foszforigénye, de a foszforban szegény talajokon érdemes a kiegyenlített P/K arányú NPK műtrágyákat használni! Az NPK 8-15-15+B kiváló választás az ilyen területeken. Amennyiben még ettől is több foszfort vagy kevés káliumot kellene kijuttatni akkor az NPK 10-20-10 vagy az NPK 10-20-5 lehet a jó megoldás.

Ne rontsuk tovább talajaink PK-ellátottságát! Csak a megfelelő PK-adagokkal alapozhatjuk meg a biztonságosan nagy terméseket! Magyarországon csak fele-harmadannyi PK-hatóanyagot juttatunk ki, mint a hazaitól jóval nagyon hozamot elérő német vagy francia gazdaságok. Ezért is van az, hogy ott kb. 2 t-val takarítanak be több kukoricát hektáronként.

Természetesen az is előfordulhat, hogy a kezdeti fejlődéshez szükséges nitrogént nem tartalmazza az adott dózisban alkalmazott NPK műtrágya. Ebben az esetben Pétisó vagy GreenMax starterként való kijuttatása javasolható. Kukoricánál általános szabály, hogy vetéssel bezáróan legalább 30 kg/ha nitrogént kapjon meg, de ez az adag ne legyen több 50 kg/ha-nál.

Tudja jól, a megfelelő kezdeti fejlődéshez 100-200 kg/ha Pétisónak vagy 180-300 kg/ha GreenMax-nak megfelelő nitrogén-hatóanyagra van szükség! Kiválóan alkalmasak alap és startertrágyának is. Ráadásul a nitrogénen kívül létfontosságú kalciumot és magnéziumot is juttatnak a talajba, mely tápelemek hiánya esetén a gyökeresedés, a klorofill-képzés zavart szenved, kevésbé lesz ellenálló az állomány a stressznek és romlik a növények vízháztartása. Ilyen célra a könnyen kimosódó ammónium-nitrát és a nagy nitrogén-veszteséget elszenvedő és csírázásgátló hatású karbamid nem alkalmas.

Az ammónium-nitrát és a karbamid nitrogénje rosszabbul hasznosul, azok savanyítják a talajt, csökkentik a hozamot, nagy fajlagos költséget, kevesebb jövedelmet eredményeznek. Különösen igaz ez a túlnedvesedett és a száraz talajokra, ami átalakulóban lévő klímánkra igencsak jellemző.

A hűvös tavaszi időjárás, az alacsony talajhőmérséklet következtében a talaj foszforszolgáltató-képessége korlátozott, ami vontatott kelést és lassúbb kezdeti fejlődést eredményez. Ezt a kukorica is jelzi, antociános elszíneződést mutatva levelein. A relatív foszforhiány hatására a növény kezdeti gyors fejlődési erélyét képtelen kihasználni, az érzékenyebb, korai fejlődési stádiumok elhúzódnak, a növény stresszhelyzetbe kerül, ami jelentős terméscsökkenést okoz. A megoldás a mikrostarter-trágyázás, mely erőteljes gyökérnövekedést, gyors és egyenletes kelést biztosít a csírázó növénynek. A Genezis NP Gold Starter 10:48 mikrogranulátum a növény számára könnyen felvehető, kiváló vízoldékonyságú tápelemeket tartalmaz. A mikrogranulátum (Genezis NP Gold Starter 10:48 + 1% Zn + 0,1% B + 0,3% Fe) vetéssel egy menetben történő kijuttatására ajánlott dózisa 15-25 kg/ha. A tápanyag ilyenkor közvetlen a a csírázó növény gyökérzónájába kerül. A fejlettebb gyökérzet hatására javul a növények tápanyag- és vízfelvétele, ami kifejezetten előnyös aszályra érzékeny területeken, illetve a teljes talajborítottság elérése előtt. Ilyenkor ugyanis a gyomok még könnyen elnyomhatják a kultúrnövényt. A fenti esetben a mikrostarter hiánya átmeneti foszforhiányt okozhat, még akkor is, ha egyébként a talajban van elegendő foszfor. Ez 10-15% terméskiesést okoz. Az egyenetlen kelésű állomány akár 2 t/ha feletti terméskiesést is okozhat, ami megegyezik kb. 1 ha kukorica teljes műtrágyaköltségével!

Ne hagyjon veszni 10-15% termést! Kompaktált NPK, Genezis Gold NP starter, és Pétisó vagy GreenMax!