Így tervezzük meg az őszi árpa alaptrágyázását!

2024. August 6., Tuesday

Így tervezzük meg az őszi árpa alaptrágyázását!

Az őszi árpa trágyázás tervezése során felmerül a kérdés, vajon mindent úgy csináljunk, mintha búzát vetnénk? Részben igen és mégsem.

Az őszi árpa már megmutatta az országos átlagokban is, hogy jó agrotechnika mellett a búzánál nagyobb terméshozamra képes. Ez csak egy tovább gondolt őszi búza technológiával lehetséges. Az őszi árpa jól reagál a „friss” foszfor és kálium kijuttatásra, különösen, ha foszforigényes kultúrák után vetik, mint a repce vagy a napraforgó.

Ezért a tervezett foszfor teljes mennyiségét ősszel alaptrágyaként mindenképp juttassuk ki és dolgozzuk be, de ne mélyre, csak a talaj felső 15-20 cm rétegébe!

A gyökérzónába káliumra is szükség lesz. Az árpa fajlagos káliumigénye több mint 40%-kal nagyobb, mint a búzáé! Különösen fontos a jó káliumellátás a jó humusz-, de gyengébb kálium-ellátottságú, kötöttebb talajokon. Az őszi vegetatív növekedés hajtóanyaga a nitrogén, melyből 30-40 kg/ha mennyiség kijuttatása mindenképp ajánlott, ami segít fedezni az őszi bokrosodás tápanyagigényét.

Ne féljünk, mert ez a mennyiség nem okoz növényvédelmi problémát. Az állomány nem lesz fogékony a lisztharmat és a fuzárium fertőzésre. Sőt ellenkezőleg, harmonikus növénytáplálással javul az állomány ellenállóképessége!