A 2011 novemberében elindított 500-ak Klubja egy szaktanácsadáson alapuló modern műtrágyázási demonstrációs kísérlet sorozat, amely a Bige Holding Csoport zászlóshajójaként is ismert, 85 éves folyamatos termelői múltra visszatekintő pétfürdői Nitrogénművek Zrt. irányításával valósult meg. Az eredetileg 3 éves időtartamra tervezett szántóföldi növénytermesztést hatékonyabbá és ez által gazdaságosabbá tevő programban 500 gazdálkodó partner vesz részt az ország egész területéről. A partnerek jellemzően 300 ha feletti földterülettel rendelkező magántermelők és társas vállalkozások, amelyek mögött megfelelően fejlett mezőgazdasági géppark áll, illetve megfelelő a szakmai felkészültségük és nyitottságuk egy új műtrágyázási technológia kipróbálására. A Genezis Partnerhálózat szakmailag magasan képzett szaktanácsadói és munkatársai által beállított nagyüzemi parcellákon tavaszi és őszi vetésű növények tápanyag visszapótlásának optimalizálása a cél. A növény- és táblaspecifikus szántóföldi műtrágyázási szaktanácsokat az MTA TAKI (Magyar Tudományos Akadémia, Talaj- és Agrokémiai Kutatóintézete) által fejlesztett Pro Planta szoftver segítségével készítjük el. A kísérlet során egymás közvetlen szomszédságában található 2 x 5, illetve 2 x 3 hektáros táblákat GPS készülékkel mértünk ki és jelzőkarókkal, jelzőtáblákkal különítettük el „Üzemi” és „Genezis” táblákra. Ez a két tábla adja a „versenyparcellákat”, ahol az Üzemi táblarészen a gazdálkodó a megszokott üzemi gyakorlatának megfelelően végzi a műtrágyázási tevékenységet és közvetlenül mellette azonos kultúrában és azonos parcellaméreten az általunk szaktanácsolt és a szaktanács alapján biztosított műtrágyákkal és mennyiségi ajánlásnak megfelelően végzi a Genezis parcellán a növénytermesztést, jó lehetőséget teremtve a két eltérő technológia összehasonlítására.
A magyarországi műtrágyázási múltra visszatekintve köztudott, hogy a 80-as években feltöltő jellegű volt a műtrágyázási gyakorlat, azonban az elmúlt 20 évben kizsákmányoltuk a földjeinket. Mára elfogadottá vált az a felfogásbeli változás, hogy a szokásos 70-120 kg hatóanyagú műtrágya kijuttatás nem elég a korszerű, szakmailag támogatott, profitot hozó termés eléréséhez és messze elmarad a nyugat európai felhasználási szintektől. Ebben a szemléletváltásban kíván a Genezis Partnerhálózat segítséget nyújtani a fejlődésben és versenyképességben elkötelezett gazdálkodóknak az 500-ak Klubja program ösztönző hatásával.
Forrás: Fertilizers Europe (EFMA)
A program hiteles megvalósításának alapjaként minden kísérleti területről egységes talajmintát vettünk, amelyet bővített talajvizsgálati módszerrel elemeztünk akkreditált laboratóriumokban. Ez fontos, mivel a talaj termést befolyásoló paramétereinek ismerete nélkül ma már csak szerencsével valósítható meg gazdaságos termelés. A talajok tápanyag feltöltöttségének ismeretében a szakmai körökben elfogadott Pro Planta szaktanácsadási program segítségével termőhely specifikus szaktanácsokat készítettünk az adott növénykultúrára, amely az általunk javasolt mennyiségű tápanyag utánpótlás, hozam és profit növelő hatásáról győzi meg a partnereinket. Az 500-ak Klubja résztvevők így saját tapasztalatukból győződhetnek meg a Genezis Partnerhálózat és a műtrágya nagykereskedőknél kapható termékportfólió kiváló minőségéről, termésnövelő és minőségjavító hatásáról, továbbá a Pro Planta programon nyugvó szaktanácsadás magas szintű szakmai színvonaláról és hatékonyságáról.
A 2012, 2013, 2014-es években 500-ak Klubja résztvevői körében a tavaszi vetésű növények közül a kukorica szerepel a legnagyobb arányban (75%), ezt követi a napraforgó (20%). Ezen kívül szerepel még burgonya, szója, olajtök, zab, borsó és egyéb haszonnövények a programba bevont növények listáján. Az őszi kultúrák közül az őszi búza, őszi káposztarepce és őszi árpa beállítások szerepelnek a legnagyobb arányban. A projekt során egy komplex összehasonlítást végzünk el a parcellák betakarítási eredményekig, amelyekből később gazdaságossági megtérülési számítások segítségével tudjuk megmutatni a partnereknek, hogy az adott terményárak mellett a többlet ráfordításként jelentkező műtrágya termékek felhasználásával mekkora nettó eredménytöbbletet tudnak realizálni hektáronként és a teljes vizsgálati területre vetítve.
A program eredetileg tervezett 3 éves időszakát túllépve, a menet közben elért kiváló eredmények hatására és a kísérletsorozatban résztvevő partnerek pozitív visszajelzéseinek köszönhetően a társaságunk a projekt folytatása mellett döntött, így a 2015-ös évben már kiterjesztett megfigyelési kör mellett (az általunk és a gazda által a helyszínre megfelelőnek gondolt vetőmag kiválasztása és biztosításával) folytattuk az 500-ak Klubja kísérleteinket. A programot 2016-os évben, immár az 5. megkezdett évben is tovább visszük.
Magyar vállaltként a magyar mezőgazdaság számunkra a legfontosabb. Azon túlmenően, hogy az eddig megszokottakhoz híven nagyon jó minőségű termékekkel, kiváló szervizzel és szakmai tanácsokkal látjuk el gazdálkodókat, ráadásként ezzel a módszerrel igyekszünk elérni, hogy a magyarországi gazdák sikeresebben, eredményesebben tudják felvenni a versenyt a nyugat-európai és más mezőgazdasági szereplőkkel szemben, javítva a saját gazdasági és versenyképességi helyzetükön.